ISO 5599-1 [W60 & W64 Series] W6056B4411

- Poppet & Spool & Sleeve Options
- Pilot operation provides high shifting force with low power consumption
- Available port sizes include: 1/8”, 1/4”, 3/8”, 1/2”, and 3/4”
- Inlet pressure from vacuum to 150 psig (10 bar)
- Available with Buna-N and Flouroelastomer seals for a wide temperature range
- Single base and manifold base mounting
Need Help? No Problem!
Customer Service
Technical Service
+55-11-4335-2200
Need Help? No Problem!
Customer Service
Technical Service
+55-11-4335-2200
Product Information
| Valve Type | Directional Control |
| Series | W60 |
| Valve Standard | ISO 5599-1 |
| Application | Standard Temperature |
| Actuation | Pneumatic |
| Function | 5/2 Single Pilot |
| Default Position | Normally Open |
| Return | Spring |
| Construction | Spool and Sleeve |
| Mounting | Base Mount |
| Pilot Type | External |
| Size | 3 |
| Avg. Cv | 3.8 |
| Ambient Temperature | 40 to 175 F (4 to 80 C) |
| Media Temperature | 40 to 175 F (4 to 80 C) |
| Fluid Media | Filtered Air |
| Operating Pressure | Vacuum to 150 psig (10 bar) |
| Pilot Supply Minimum | Must be ≥ inlet pressure |
| Length | 2.6 in (65 mm) |
| Width | 6.4 in (163 mm) |
| Height | 2.3 in (59 mm) |
| Weight | 3.0 lb (1.4 kg) |
| Valve Body Material | Bar Stock Aluminum |
| Poppet/Spool Material | Stainless Steel |
| Seal Material | Buna-N |
