Safe Air Entry Assembly with M35 Series Safe Exhaust Valve M35SXL4U50GAEXDBTA

- Classic or Modular Lockout L-O-X® Valve
- Filter, Integrated Filter/Regulator, and Lubricator with metal bowls
- M35 Series Safe Exhaust valves rated for Category 4, PL e
- SISTEMA Library Available for download
Need Help? No Problem!
Customer Service
Technical Service
+55-11-4335-2200
Need Help? No Problem!
Customer Service
Technical Service
+55-11-4335-2200
Product Information
| Valve Type | Safe Air Entry |
| Valve Series | M35 |
| Soft Start | Included |
| Monitoring | External |
| Voltage | 24 VDC |
| Pin Configuration | Solenoids (D), Sensors (B) |
| Electrical Connection | M12 |
| Thread | G |
| Port Size (In-Out) | 3/4" |
| Port Size (Exhaust) | 3/4" |
| Gauge | Digital Transducer |
| Lockout Series | Not Included |
| Lockout Location | Upstream of FRL |
| Extra Port Block | 1/2" |
| Extra Port Block Location | Upstream |
| Filter Regulator | Intergrated Unit |
| Lubricator | Included |
| Silencer | Built-in |
| Plate Mount | Not Included |
| Drip Leg | Not Included |
| Safety Category | Category 4 |
| PL Rating | PL e |
| Safety Integrity Level | SIL 3 |
| DGUV Certification | Yes |
| CE Certification | Yes |
| EAC Declaration | Yes |
| CSA Certification | Yes |
