27 Series Pilot Operated Check Valves D2751A2903

- Poppet construction for near zero leakage
- Manual or remote trapped pressure release when pressure is removed from the Blowdown Signal Port (BP)
- Inline Mounting
Need Help? No Problem!
Customer Service
Technical Service
+55-11-4335-2200
Need Help? No Problem!
Customer Service
Technical Service
+55-11-4335-2200
Product Information
| Series | 27 |
| Construction | Poppet |
| Body Size | 3/8" |
| Ports 1-2 Flow | 2.3 Cv (2263 Nl/min) |
| Length | 3.47 in (88 mm) |
| Width | 3.15 in (80 mm) |
| Height | 3.71 in (94 mm) |
| Weight | 1.3 lb (0.6 kg) |
| Valve Function | 2/2 Pneumatic PO Check |
| Default | Normally Closed |
| Actuation | Pneumatic |
| Pressure Release Type | Not Included |
| Port 1 Size | 1/4" |
| Port 2 Size | 1/4" |
| Thread Type | G |
| Mounting | Inline |
| Ambient Temperature Range | 40 to 175 F (4 to 80 C) |
| Media Temperature Range | 40 to 175 F (4 to 80 C) |
| Flow Media | Filtered Air |
| Operating Pressure | 30 to 150 psig (2 to 10 bar) |
| Valve Body Material | Cast Aluminum |
| Poppet Material | Acetal and Stainless Steel |
| Seal Material | Buna-N |
| Safety Category | Category 1 |
| PL Rating | PL c |
| Safety Integrity Level | SIL 2 |
| DGUV Certification | No |
| CE Certification | No |
| EAC Declaration | Yes |
| CSA/UL Certification | No |
