MD4 Series MD4CAP3AB2E2A

- Adsorbing filter with activated carbon element
- Modular mounting
- Polycarbonate plastic bowls with steel shatterguards, metal bowls, or extended metal bowls for coalescing and adsorbing filters with higher flow filter element
- Automatic drains for general purpose and coalescing filters, internal float drain, or manual drain for adsorbing filter
- Differential pressure gauge on coalescing filter indicates when element needs changing
Need Help? No Problem!
Customer Service
Technical Service
+55-11-4335-2200
Need Help? No Problem!
Customer Service
Technical Service
+55-11-4335-2200
Product Information
| PORT SIZE | 3/4 |
| PORT THREAD | BSPP |
| FILTER DRAIN TYPE | Internal Automatic |
| FILTER BOWL TYPE | Metal |
| FILTER BOWL SIZE | 9 oz (266 ml) |
| COALESCING FILTER MATERIAL | Borosilicate Glass |
| COALESCING FILTER TYPE | 0.3 µm |
| COALESCING FILTER BOWL TYPE | Metal |
| COALESCING FILTER BOWL SIZE | 15 oz (443 ml) |
| ADSORBING FILTER BOWL TYPE | Metal |
| ADBSORBING FILTER BOWL SIZE | 15 oz (443 ml) |
| PORT TYPE | Threaded Port |
| MOUNTING | Modular |
| MAXIMUM FLOW | 205 scfm |
| FLOW MEDIA | Compressed Air |
| INLET PRESSURE RANGE | 15 to 200 psig (1 to 14 bar) |
| AMBIENT TEMPERATURE RANGE | 40 to 175 F (4 to 79 C) |
| MEDIA TEMPERATURE RANGE | 40 to 175 F (4 to 79 C) |
