MD4 Series MD4CAP1BBFC2A

- Adsorbing filter with activated carbon element
- Modular mounting
- Polycarbonate plastic bowls with steel shatterguards, metal bowls, or extended metal bowls for coalescing and adsorbing filters with higher flow filter element
- Automatic drains for general purpose and coalescing filters, internal float drain, or manual drain for adsorbing filter
- Differential pressure gauge on coalescing filter indicates when element needs changing
Need Help? No Problem!
Customer Service
Technical Service
+55-11-4335-2200
Need Help? No Problem!
Customer Service
Technical Service
+55-11-4335-2200
Product Information
| PORT SIZE | 3/8 |
| PORT THREAD | BSPP |
| FILTER DRAIN TYPE | Internal Float |
| FILTER BOWL TYPE | Polycarbonate |
| FILTER BOWL SIZE | 9 oz (266 ml) |
| COALESCING FILTER MATERIAL | Borosilicate Glass |
| COALESCING FILTER TYPE | 0.01 µm |
| COALESCING FILTER BOWL TYPE | Polycarbonate |
| COALESCING FILTER BOWL SIZE | 9 oz (266 ml) |
| ADSORBING FILTER BOWL TYPE | Polycarbonate |
| ADBSORBING FILTER BOWL SIZE | 9 oz (266 ml) |
| PORT TYPE | Threaded Port |
| MOUNTING | Modular |
| MAXIMUM FLOW | 130 scfm |
| FLOW MEDIA | Compressed Air |
| INLET PRESSURE RANGE | 30 to 150 psig (2.1 to 10 bar) |
| AMBIENT TEMPERATURE RANGE | 40 to 125 F (4 to 52 C) |
| MEDIA TEMPERATURE RANGE | 40 to 125 F (4 to 52 C) |
